Følg Vi.no på Facebook og Instagram, og motta nyhetsbrev ved å registrere deg her.
Rekordmange 600 000 gruer seg til jul og vanskeligere økonomi vil prege jula for flere, ifølge en undersøkelse fra UNICEF Norge. Nesten fire av ti sier de kunne tenkt seg en jul uten gaver i år, ifølge en undersøkelse fra DNB, og 11 prosent av disse forklarer dette med den økonomiske situasjonen.
- Stadig flere strever med å løse hverdagsøkonomien, og når jula nærmer seg forsterkes disse problemene. I tillegg øker også forventningspresset vi som samfunn skaper, sier Kristin Oudmayer, direktør for barns rettigheter og bærekraft i UNICEF Norge.
I snitt planlegger vi å bruke 6000 kroner på julegaver i år - og pensjonistene planlegger å bruke 8000 kroner, ifølge en undersøkelse fra Danske Bank.
Pengegaver og gavekort er på topp fem både for planlagte gaver og gaveønsker. Men hva skal vi tenke om penger i gave i år? Og hvilke beløp er det «vanlig» å gi eller bruke på julegaver til barn, barnebarn, nieser, nevøer og venner?

Lån, gave eller arv? Gjør dette før pengene gis
Vi Pluss
Julesnacksen som gir deg bedre helse
Vi Pluss- Pengegaver vil være ekstra kjærkomment i år
Unicef understreker at det er de voksne som legger lista for hva som skal bli familiens gavetradisjon - og oppfordrer til å be barna lage ønskeliste med realistiske rammer.
Når det gjelder spørsmålet om hva man skal tenke rundt pengegaver til barn og barnebarn til jul i år og hvordan størrelsen på pengegaven kan påvirke de i kretsen rundt, sier Oudmayer til Vi.no at alle kan bidra til å senke press, ulikhet og følelsen av utenforskap. Men likevel sier hun at pengegaver kanskje er spesielt velkomment akkurat i år:
- For noen ungdommer vil pengegaver være ekstra kjærkomment akkurat i år, og da er det fint å kunne gi dem det, hvis man har mulighet, sier Oudmayer, og fortsetter:
- Samtidig er den økonomiske situasjonen til mange så presset nå, at vi alle kan ha godt av å tenke over hvordan vi kan bidra til å senke presset og følelsen av både ulikhet og utilstrekkelighet. Kanskje er nettopp denne jula her, en anledning til å dra gavefokuset ned, og heller fokusere på tid og det man gjøre sammen, sammen med gode samtaler om hvorfor man velger å gjøre det slik.

Thea Olsen, forbrukerøkonom i Danske Bank, uttaler til Vi.no at hun mener man står fritt til å gi de beløpene man ønsker - men:
- Når det er sagt, mener jeg vi alle bør være bevisste på hvilke signaleffekter store pengebeløp, i form av gaver, kan gi til de rundt deg og den du gir pengegaven til. Barn sammenlikner seg selv med andre, enten vi vil eller ei, sier Olsen.

Særkullsbarn og uskiftet bo: Samtykke kan gi problemer
Vi Pluss
Økonomiekspertens beste råd i økonomisk tøffe tider
Vi PlussHva er det vanlig å bruke på gave?
Unicef oppfordrer til å be barna lage ønskeliste med realistiske rammer. Og flere av forbrukerøkonomene Vi.no har snakket med, oppfordrer til ikke å tenke på hva som er forventet - men heller å fokusere på hva du har lyst til å gi.
- Det finnes ingen fasit for hva som er riktig sum å gi i pengegaver til barn og barnebarn, understreker forbrukerøkonom Thea Olsen i Danske Bank. Hun sier videre at det er store variasjoner for hva som blir gitt og ikke minst hva man har muligheten til å gi.

- I disse tider mener jeg det er svært viktig ikke å gi mer enn man egentlig har råd til. Er det trangt økonomisk, og du ikke har muligheten til å gi like mye som tidligere år – vær åpen om det. Det vil overraske meg stort om noen reagerer negativt på en slik beskjed. Åpenhet er så viktig, spesielt i disse tider! sier Olsen.
Også Ingjerd Blekeli Spiten, leder for personmarked i DNB, oppfordrer til åpenhet om økonomiske utfordringer.
– Vit at du ikke er alene hvis du synes det er tøft nå. Jeg vet at mange føler på skam når det kommer til økonomiske utfordringer. Men jeg vet også at det hjelper å dele. Snakk med dine nærmeste og nøl ikke med å kontakte banken hvis du trenger økonomisk rådgivning, sier Spiten.

Ifølge undersøkelsen fra DNB opplever 62 prosent av de spurte et stort kjøpepress i forbindelse med jula. Og mer enn en fjerdedel av befolkningen sier de er avhengig av å benytte kredittkort eller utsatt betaling for å dekke jula i år.
– Mer enn halvparten av alle nordmenn opplever at høyere utgifter ville begrense julefeiringen. Det er særlig de med lavere inntekt som får det tøft og som kan trenge litt ekstra støtte og omsorg denne jula, sier Spiten.
Også Derya Incedursun i Nordea kommenterer at noen av oss bruker mer enn det vi har råd til, i tida rundt jul.
- Det er gjennom våre handlinger vi skaper kultur, og jeg tror at vi har etablert en mening gjennom vårt forbruk. Vi er nå i en dyrtid og veldig mange sliter økonomisk. Mitt råd er at vi bruker denne høytida til å reflektere over de tingene som virkelig betyr noe, og at vi ikke har fokus på hva alle andre tenker og forventer når vi gir en gave. Ikke føl deg forpliktet til å gi mer enn du har råd til. Tenk på hva du har lyst til å gi i julegaver og ikke hva du bør gi, sier Incedursun.


Vanskelig økonomi eller gjeld? Dette skal Nav gi deg
Vi PlussDette skal vi bruke på gaver i år
Men hva slags gavebudsjett er det egentlig vi har for julegaven til barna, barnebarna, besteforeldre, venner, han og henne, far og mor denne jula?
DNB har innhentet tall på hva vi planlegger å bruke på julegavene til de ulike relasjonene denne jula, som du kan se listet opp nedenfor.
Olsen påpeker dessuten dette med rettferdighet i gavebeløpene til de enkelte i familien:
- Rettferdighet er også noe som står sterkt i de aller fleste familier. Da er det viktig å huske på at du bør gi like beløper, om det er barn imellom eller til barnebarn. For mange besteforeldre kan det bli mange barn og barnebarn å gi gaver til. Det bør man derfor ha med i vurderingen når man bestemmer seg for hvilket beløp man ønsker å gi, sier Olsen.
Dette er hva vi planlegger å bruke på julegaver i år til ulike relasjoner, ifølge en undersøkelse fra DNB. Beløpene er totalbeløp, som for eksempel totalt til alle egne barn.
- Egne barn: 2866 kroner
- Egne barnebarn: 2040 kr
- Ektefelle/samboer: 1935
- Egne foreldre eller svigerforeldre (pr. person): 1039 kr
- Nieser/nevøer: 857 kr
- Andre (egne vener/barnas venner, etc.): 726 kr
- Dine søsken: 779 kr
Ifølge DNB, skal vi bruke mer penger på våre egne barn i år, sammenliknet med tidligere år. Vi skal bruke litt mindre på gaver til nieser, nevøer og venner.

Kan man gjøre eget barn arveløs?
Vi Pluss
Stor oversikt: Så mye dyrere blir elbilene
Vi PlussJulegave tips: Dette ønsker vi oss - og dette skal vi gi
Ifølge DNBs undersøkelse er dette gaveønsker denne jula - og det vi planlegger å gi:
Topp fem julegaveønsker:
- 1: gavekort
- 2: opplevelser
- 3: klær
- 4: pengegaver
- 5: mat og drikke
Topp fem planlagte julegavekjøp:
- 1: klær
- 2: pengegaver
- 3: gavekort
- 4: leker til barn
- 5: mat og drikke
Incedursun i Nordea peker på at pengegaver også kan være for eksempel BSU-konto og fondssparing - hvor du kan se at pengene trolig vil øke i verdi over en lengre periode.
- Jeg tror det er mer fokus på sparing nå enn før, og at flere begynner å spare i spareprodukter for barnet eller barnebarnet - som gir mer avkastning, sier Incedursun.
Mange oppfordrer til å velge brukte julegaver. 1 av 4 sier at det er aktuelt å gi bruke gaver til jul framfor nye - og nesten fire av ti kunne tenkt seg en jul uten gaver i år, ifølge DNB-undersøkelsen.
– Brukte gaver under treet står høyt på ønskelista hos mange og er en kjempefin måte å ivareta både miljøet og lommeboka på i jula, sier Spiten i DNB.

Den enkleste måten å få bedre lånerente for deg over 50
Vi Pluss
Når bør du ta ut pensjon? Se valgene du har - og de økonomiske konsekvensene
Vi Pluss
Velkommen til vårt kommentarfelt
Vi setter pris på kommentarer til artiklene på vi.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.