Følg Vi.no på Facebook og Instagram, og motta nyhetsbrev ved å registrere deg her.
Det melder VG i dag.
Årsaken er stor mangel på leger og at kommunene i tillegg sliter med å ansette nye leger. Det er et stort behov for nye leger som kan fylle stillinger rundt i Norge.
- 175.000 nordmenn er uten fastlege og mange står på liste hos en fastlege som er i 60-årene. Dette kommer til å forverre seg og det er grunnen til at vi nå setter ned et utvalg som skal jobbe raskt, sier helseminister Ingvild Kjerkol til VG.

Hjerneslag: Halvparten kommer for sent til sykehus
Støre sier til avisa at fastlegeordningen er blitt neglisjert de siste årene.
- Vi har sett faretegnene, med både en rekrutteringskrise og en avgangskrise. Mange unge leger er positive til allmennlegeyrket, men de ønsker en levelig arbeidstid, sier Støre.
Første rapport fra utvalget skal leveres i desember. De første forslagene fra utvalget skal komme i høstens statsbudsjett.

God søvn i overgangsalderen: Ekspertens beste råd
Utvalget skal finne ut hvordan flere leger kan rekrutteres, hvordan gjøre det enklere for kommunene med fast ansettelse av fastleger og hvordan fastlegeyrket kan gjøres mer attraktivt for legestudenter.
Anne- Karinn Rime, president i Legeforeningen, er positiv til arbeidet regjeringen setter i gang, men sier til VG at tiltak og finansiering må komme på statsbudsjettet for 2023.

Velkommen til vårt kommentarfelt
Vi setter pris på kommentarer til artiklene på vi.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.