Følg Vi.no på Facebook og Instagram, og motta nyhetsbrev ved å registrere deg her.
- Det er fortsatt mye feilinformasjon om hormonterapi som behandling mot plager i overgangsalderen.
Det sier Mari Ellingsen Chammas, gynekolog ved Elite Helse i Oslo. Hun mener hormonterapi mot plager i overgangsalderen har fått et ufortjent dårlig rykte, og at svært mange kvinner kan ha stor helsegevinst av å bruke det når de kommer i overgangsalderen.
- At én enkelt studie skulle endre totalt hvordan vi forholder oss til hormonterapi er litt rart, særlig når vi vet at kvinnene i studien var eldre og sykere enn de som vanligvis får hormonterapi, sier Chammas.

Jo, hormonbehandling er trygt. Her er det du må vite
Vi PlussStudien hun henviser til, er en amerikansk studie som på begynnelsen av 2000-tallet konkluderte med at hormonterapi i overgangsalderen førte til brystkreft, blodpropp og hjerneslag. Nærmest over natten stupte bruken av hormonterapi voldsomt, og siden har tallene ligget lavt. Selv om resultatene fra studien flere ganger har blitt moderert eller til og med tilbakevist, har frykten for østrogenbehandling av kvinner i overgangsalderen holdt seg.
Det mener Chammas er unødvendig, og forteller at østrogenpreparatene den gangen også var ganske annerledes enn de som normalt tilbys i dag.
- De brukte for eksempel østrogen som var hentet fra urinen til gravide hester. I dag brukes kroppsidentisk østrogen fra planten jams eller syntetisk østrogen, som regel i lavere doser, forklarer hun.

Endelig hjelp mot tørre slimhinner: - Plagene forsvant med en gang
Vi PlussTo tredjedeler er plaget
Symptomene som inntreffer i overgangsalderen er mange og varierte, men de vanligste er hetetokter, nattesvette, humørsvingninger, nedstemthet, konsentrasjonsproblemer, hjernetåke, søvnproblemer, muskel- og skjelettplager, hjertebank, urinveisplager, nedsatt sexlyst og smerter ved samleie. To tredjedeler av alle kvinner er moderat eller betydelig plaget, mens en tredjedel merker lite eller ingenting.
Hormonterapi som behandling mot plager i overgangsalderen er nå, til tross for enkelte tilbakeslag, igjen i ferd med å vinne terreng. Selv om det er langt igjen til vi er på samme nivå som på slutten av 1990-tallet, får stadig flere kvinner behandling med hormoner for å kunne takle overgangsalderen. Brukt på riktig måte, anses det i dag som trygt, og anbefales av Den norske legeforeningen til kvinner som er sterkt plaget.
- Hadde østrogen vært brystkreftfremkallende ville alle unge kvinner med mye østrogen hatt brystkreft, poengterer Chammas.

Overgangsalder kan påvirke parforholdet: Her er samlivsterapeutens råd
Vi PlussBeskytter mot kreft, hjertesykdom og beinskjørhet
Risikoen for å få brystkreft av hormonterapi er riktignok til stede. Men den er også betydelig overdrevet - i hvert fall om vi sammenligner med andre livsvalg: Drikker du alkohol, øker du risikoen for å få brystkreft minst like mye som hvis du bruker hormonterapi - trolig mer. Det samme gjelder om du er overvektig, eller om du er lite fysisk aktiv. Men svært få av oss blir vettskremt og setter ned vinglasset eller godteriskåla for godt av den grunn.
- Samtidig viser studier at hormonterapi kan gi beskyttelse mot andre typer kreft, samt beinskjørhet, hjertesykdom, diabetes og demens. Hormonterapi handler også om forebygging av helseproblemer, og er en ganske billig investering for å slippe å bli beinskjør, påpeker Chammas.

Disse matvarene hjelper deg i overgangsalderen
Vi Pluss
Å føle seg ung gir flere gunstige effekter
- Et samfunnsproblem
Hun mener fokuset på risiko framfor fordeler ved hormonterapi har ført til at mange flere kvinner lever med helseplager de ikke hadde trengt å ha, og får dårligere livskvalitet som følge av det.
- Vi må tenke mye mer helhetlig på dette, vi kan ikke skille ut brystkreft og la det være styrende for alt annet. Kvinnehelse handler om flere elementer enn bare risikoen for brystkreft. Hvis overgangsalderen gjør at man strever med søvn, nedstemthet, hetetokter og konsentrasjonsproblemer, vil det ha ekstreme ringvirkninger mentalt og fysisk, både på jobb og i familielivet. Symptomene kan også føre til at man tar dårligere valg for helsa på andre måter, fordi man lettere kan ty til alkohol, usunn mat og inaktiv livsstil når man er sliten, nedstemt, har sovet for lite eller har smerter, sier hun, og fortsetter:
- Slutten av 40-årene er ofte en veldig bra alder for kvinner, man er tryggere på seg selv, har mer tid til å ta grep om egen helse og har erfaring som er ettertraktet i arbeidslivet. Men for noen kan overgangsalderen - i tillegg til de fysisk plagsomme symptomene som hetetokter og søvnproblemer - gjøre at man blir skjør, urolig, bekymret, usikker, glemsk og redd for å gjøre feil, sier Chammas.
Selvtilliten forsvinner, livskvaliteten går ned. Evnen til å gjøre en god jobb minker. Det skaper problemer for den enkelte, men også for samfunnet som helhet, mener hun.
- Det er et stort samfunnsproblem at kvinner i den alderen blir sykemeldt, går ned i stillingsprosent eller sier nei til lederposisjoner de er kvalifisert til fordi de er plaget av overgangsalderen. Dette er dårlig samfunnsøkonomi, sier Chammas.

- Vi later som om vi er fysisk like, men vi er jo ikke det

Plager ved overgangsalder latterliggjøres: - Tror mange kvinner velger å jobbe mindre
Bedre livskvalitet
Tidligere ble all hormonbehandling gitt som tabletter, men i dag er bruk av hormonplaster, der østrogenet tas opp i kroppen gjennom huden, nesten like vanlig. Det gir langt mindre risiko for uønskede bivirkninger.
- Jeg prøver å unngå å gi østrogen i form av tabletter fordi det kan gi noe høyere risiko for blodpropp enn ved opptak gjennom huden. For de fleste fungerer plaster veldig bra, sier Chammas.
Hvor mye østrogen den enkelte trenger, er individuelt. I starten handler det ofte om å prøve seg fram og justere underveis. Dersom en behandlingstype eller et preparat ikke virker etter hensikten, betyr ikke det at man må gi opp, poengterer gynekologen.
- Det er ikke uvanlig at kvinner som ikke opplever bedring av symptomene med ett preparat, kan ha god effekt av et annet, sier hun.
Selv om hun mener at mange av plagene forbundet med overgangsalderen kan løses med hormonterapi, poengterer hun at det ikke er noen quick fix.
- Man kan få betraktelig bedre livskvalitet, men det er viktig at man også tilrettelegger for det selv ved å spise sunt, sove nok og trene regelmessig, sier hun.

Slik bør du trene i overgangsalderen
Vi PlussEnkelte bør være forsiktige
Selv om hormonterapi i utgangspunktet regnes som trygt, er det enkelte kvinner som bør unngå å bruke det.
- De som er under aktiv behandling for brystkreft skal ikke bruke hormonterapi. Men er det gått fem år siden du hadde brystkreft, er det ingenting i veien for å prøve hormonbehandling mot overgangsplager, sier gynekologen.
Har du tidligere hatt blodpropp eller har økt risiko for å få det, bør du også være forsiktig med østrogenbehandling med tabletter, fordi det kan gi økt risiko for blodpropp.
Migrene er også en tilstand som gir noen begrensninger ved bruk av hormonterapi.
- Migrene med aura gir økt risiko for blodpropp, derfor bør man unngå å bruke østrogentabletter dersom du har denne typen migrene. Men de fleste migrenepasienter opplever at de blir bedre når hormonene er i balanse. Hormonterapi fører til at hormonsvingningene blir mindre, og hos mange kan det bidra til å forebygge migreneanfall, sier Chammas.

Alt du trenger å vite om hormonterapi
Vi Pluss
Rod Stewart om konas overgangsalder: - Det var skremmende
Legeforeningen: Helsegevinsten større enn risikoen
Den norske legeforeningens veileder i gynekologi anbefaler at kvinner som er plaget med ulike symptomer som skyldes overgangsalder får tilbud om individuell behandling med hormonterapi.
Ifølge veilederen er det sannsynlig at hormonterapi ikke bare har positiv effekt på symptomer som hetetokter, nedstemthet og muskel- og skjelettplager, men også på livskvalitet, søvn, bentetthet, brudd, hjerte- og karsykdom, samt reduserer risikoen for diabetes og tidlig død uansett årsak.
Legeforeningen mener også at helsegevinsten ved hormonterapi er større enn risikoen dersom behandlingen starter innen kort tid etter siste menstruasjon og før 60 års alder.
Med andre ord: Ifølge norske gynekologers egen veileder har hormonterapi flere fordeler enn ulemper. Du kan lese hele veilederen her.
Velkommen til vårt kommentarfelt
Vi setter pris på kommentarer til artiklene på vi.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.