Dyrere mat

Hva kostet en liter melk i 1981?

Vi har det største prishoppet på matvarer på 40 år. Men hva kostet en liter melk i 1981?

DYR MAT NÅ? Ifølge SSB, har vi en sjelden stor prisoppgang på mat nå - og NRK skriver at det er den største prisendringen på mat siden 1981. Men hva kostet egentlig en liter melk i 1981? Foto: NTB
DYR MAT NÅ? Ifølge SSB, har vi en sjelden stor prisoppgang på mat nå - og NRK skriver at det er den største prisendringen på mat siden 1981. Men hva kostet egentlig en liter melk i 1981? Foto: NTB Vis mer
Publisert

Følg Vi.no på Facebook og Instagram, og motta nyhetsbrev ved å registrere deg her.

Statistisk sentralbyrå (SSB) melder i dag om en prisoppgang på matvarer på 4,5 prosent fra januar til februar 2022.

- Dette er en sjelden stor oppgang, skriver SSB.

NRK skriver at det er det største prishoppet på matvarer på over 40 år - og at det er den største månedsendringen siden juli 1981.

Så hva kostet egentlig maten i 1981?

Annonser i avisene kan gi et innblikk i hva ting faktisk kostet langt tilbake i tid. Se bare på annonsen nedenfor, som er klippet fra Dagbladets historiske arkiv:

HVA KOSTET MATEN I 1981? Vi har det største prishoppet på mat på over 40 år - og den største månedsendringen siden juli 1981. Denne matannonsen stod på i Dagbladet i juli 1981. Skjermdump: Dagbladets arkiv
HVA KOSTET MATEN I 1981? Vi har det største prishoppet på mat på over 40 år - og den største månedsendringen siden juli 1981. Denne matannonsen stod på i Dagbladet i juli 1981. Skjermdump: Dagbladets arkiv Vis mer

Annonsen stod i Dagbladet 8. juli 1981.

  • Som du kan se så kostet en liter melk 2,64 kroner på tilbud - men med en normalpris på 3,13 kroner.
  • Poteter kostet 4,90 kroner per kilo på tilbud uten videre opplysninger om normalprisen.
  • Et helkornbrød kostet 2,35 kroner på tilbud - men 3,60 kroner til normalpris.
  • Servelat-snabb kostet 39,80 kroner på tilbud - men 52,60 kroner til normalpris.

Vi har fått gjennomsnittspriser for matvarer i 1981 fra SSBs statistiske årbok. Nedenfor kan du se noen av disse prisene samt hva beløpet utgjør i 2022-kroner beregnet med SSBs prisindeks - sammen med eksempler på hva dette koster å kjøpe i matbutikken i dag (dagens priser er hentet fra nettbutikken Oda.no).

1981-priser vs 2022-priser

Vare Pris 1981 1981-pris i 2022-kroner Pris i 2022
1 liter H-melk2,762,7610,0819,40
Smør (kg)18,7668,5479,80
Goudaost F45 (kg)27,59100,80109,00
Gudbrandsdalsost (kg)25,9494,7797,00
Havregryn (kg)7,0925,9014,45
Kaffe (kg)38,96142,34113,80
Egg (kg)21,1477,2333,63
Poteter (kg)3,4312,5315,92
Bananer (kg)10,2037,2919,10
Salami (kg)8,9632,73163,60
Røkte kjøttpølser (kg)37,87138,3573,00
Sei, fryst filet (450g)12,6346,1425,80
MAT: Ferdig skivet, hakket, revet, kokt eller pisket kan være både smart og kjekt i noen tilfeller - men det koster å ikke gjøre jobben selv. Video: Kristin Sørdal. Vis mer

I 1981 brukte vi mye mer på mat og drikke enn nå

Trym Kristian Økland i SSB forteller til Vi.no at vi brukte rundt 20,5 prosent av forbruket vårt på mat og alkoholfrie drikkevarer i 1981.

Dette har sunket til rundt 12,9 prosent i 2022.

Disse prosentene viser altså hvor hvor mye en gjennomsnittsfamilie bruker av lønna på ulike varegrupper, ifølge beregninger gjort ut fra Konsumprisindeksen (KPI).

Trym Kristian Økland i SSB påpeker at det er matvarer og alkoholfrie drikkevarer som har den største oppgangen siden 80-tallet - ikke matvareprisene alene.

- Matvareprisene isolert sett, altså uten alkoholfrie drikkevarer, hadde en like høy oppgang i juli 2019, forteller Økland.

Han poengterer også at selv om tallet for prisendring for matvarer og alkoholfrie drikkevarer ikke har hatt høyere endring på en måned siden 1981, så betyr ikke dette at prisene er på samme nivå nå.

2022: Pasta, kaffe og ost har blitt mye dyrere

Ifølge SSB henger den store økningen på matvareprisene nå sammen med de årlige forhandlingene mellom leverandørene og kjedene. Leverandørene kan justere prisene inn til dagligvarekjedene to ganger i året, 1. februar og 1. juli. Det er derfor vanlig å se at matvareprisene går da.

Økte råvarepriser og høye priser på gass fører i tillegg til at prisene på kunstgjødsel blir høyere, noe som igjen kan påvirke matvareprisene.

Pasta og couscous har hatt en prisøkning på 17,3 prosent, og hermetisk frukt har steget med 18,2 prosent. Også kaffe, ost, osteprodukter og iskrem har hatt høy prisoppgang.

Vi bryr oss om ditt personvern

vi er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer

Velkommen til vårt kommentarfelt

Vi setter pris på kommentarer til artiklene på vi.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.