Følg Vi.no på Facebook og Instagram, og motta nyhetsbrev ved å registrere deg her.
Det har vært folksomt ved de mest populære turistattraksjonene i Norge i sommer. Heldigvis er det fullt av gode alternativer – også litt utenfor tråkket. Her får du 10 tips til alternative attraksjoner og reisemål. God tur!

Bremser aldring: Tester medisin på friske personer i 60-åra
Vi PlussI stedet for Trolltunga: Himakånå
Høyt over Lysevatnet ruver den vakre fjellformasjonen Himakånå øst for Haugesund – en litt mer beskjeden variant av Trolltunga. Inntil for få år siden var fjellformasjonen med det spesielle navnet en godt bevart hemmelighet som kun lokalbefolkningen visste om. Men mye takket være sosiale medier, har stadig flere tatt turen til Trolltungas lillesøster de siste årene. Den er også langt mer tilgjengelig og passer for hele familien.
Det tar rundt én time å nå den ruglete fjelltunga, og turen regnes som middels krevende. På toppen venter enestående utsikt 357 meter over havet til Nedstrandsfjorden i sør og Lysevatnet i nord. Til fjorder, fjell og koselige bondegårder.
Parker i Hinderåvåg.
Mer info: visithimakana.com

Denne utsikten er helt spesiell

I stedet for Atlanterhavsvegen: Smøla
Smøla er en av de største øyene i den sørlige halvdelen av Norge, men framstår likevel som en hemmelig perle – særlig på grunn av de mange holmene og skjærene. Veiholmen ytterst i havgapet er selve kronjuvelen. Turen over til det gamle fiskeværet går over luftige broer og små øyer, og er som en miniatyrvariant av Atlanterhavsveien.
Med et levende samfunn og gode forhold for ferieopphold, er dette selve perlen i skjærgården til Smøla. Her er det fargerike trehus, sjarmerende rorbuer og restauranter med dagens fangst. Du kan for eksempel overnatte på Olsens Pensjonat (moloen.com), og nyte et bedre måltid på hyggelige Naustet, Havkroa og Veiholmen Brygge.
Mer info: veiholmen.com

Denne øya skjuler en hemmelighet

I stedet for Telemarkskanalen: Haldenvassdraget
Det er ikke bare Telemark som kan skilte med knall kanalferie. Haldenkanalen er en åtte mil lang vannvei – perfekt for utflukter med båt.
MS Brekke går i rute, og som charterbåt fra Tangen brygge rett overfor Halden. Turene opp til Strømsfoss inkluderer det 27 meter høye slusesystemet i Brekke. En stor opplevelse!
Haldenvassdragets kanalmuseum i Ørje gir et interessant innblikk i kanalens historie. Et godt alternativ er å leie kano og utforske Haldenkanalens naturlige skjønnhet og storslåtte ingeniørkunst i eget tempo.
Mer info: haldenkanalen.no
Her har vi samlet våre beste saker om Norgesferie 2020

I stedet for Besseggen: Romsdalseggen
Allerede gått Besseggen? Reis til Romsdalen! Med spektakulær utsikt til Romsdalstindene i det høye, Rauma elv i dypet og Trollveggen i det fjerne, er turen over Romsdalseggen en av de mest spektakulære norske fjell kan by på. Dagsturen (10,8 km) går fra Venjedalssetra til Åndalsnes og regnes som middels krevende. Familieruta går ikke opp til selve eggen, men er fin og under ti kilometer lang, stiger 793 meter og er beregnet til fire timer.
Utsiktspunktet Rampestreken er kortere, men med utsøkt utsikt over Romsdalsfjorden og fjellandskapet.
Mer info: tindesenteret.no

På to hjul gjennom tre nasjonalparker på fire dager

I stedet for Kragerø: Farsund
Sørlandets kyst er lang og vakker, så om du vil komme unna de mest turist-tette feriestedene er det godt med valgmuligheter. Farsund er ikke stedet som stjeler de største overskriftene hva gjelder reisemål, men med herlig sørlandsidyll, noen av regionens vakreste strender (Listastrendene) og en deilig ferieresort (Farsund Resort) dekker den alle kategoriene for idyllisk sørlandsferie. Den som vil sjekke ut «glampingtrenden», bør dessuten se mot luksusteltene til Lomsesanden familiecamping.
Skjærgården her lengst sør i landet er som skapt for padleturer, strendene lokker både solslikkere og surfere – og Farsund sentrum har historisk trehusbebyggelse og spennende sjørøverhistorie.
Mer info: visitsorlandet.com

I stedet for Galdhøpiggen: Snøhetta
Det er ikke den høyeste toppen i landet, men med 2286 meter over havet, er Snøhetta den høyeste utenfor Jotunheimen. En populær dagstur i Dovre, og en del av Dovrefjell-Sunndalsfjella nasjonalpark.
Med base på Snøheim turisthytte (buss fra Hjerkinn) er dette et supert sted for friske fotturer. Selve toppturen regnes som middels krevende og går opp 800 høydemeter. Regn med 5–6 timer opp og ned, 12 kilometer.
Eller ta turen til utkikkspaviljongen Viewpoint Snøhetta, der det er utsikt mot fjellmassivet og kanskje noen moskus i lune omgivelser.
Mer info: Turforslag på ut.no

Senja er Nord-Norge for den kresne

I stedet for Trollstigen: Gaularfjell
Veien over Gaularfjellet er en undervurdert kjøretur. Ferden opp til Utsikten på Gaular minner om Trollstigen, men har minst én stor forskjell: Mangel på turister. Her handler det om å ta seg god tid, for sjarmen ligger i de små opplevelsene. Gå Fossestien, sjekk ut Likholefossen, og om dere har tid: Stopp ved et fiskevann og sleng ut snøret – det skal visstnok kry av ørret her.
Nasjonal turistveg Gaularfjellet er en 114 km lang rute fra Balestrand til Moskog. Det er ikke den raskeste veien fra innerst i Sognefjorden og ut til Florø, men helt klart den fineste.
Mer info: nasjonaleturistveger.no

I stedet for Lofoten: Helgeland
Lofoten får mest oppmerksomhet, men spør du ekspertene, er Helgelandskysten minst like fin.
Langs hele Helgelandskysten går den lengste av landets 18 nasjonale turistveger. Det er en region som er skapt for varierte bilferier. I et blomstrende kulturlandskap, omgitt av mektige fjell på den ene siden og havet på den andre, snirkler Nasjonal turistveg Helgelandskysten seg 433 kilometer langs kysten. Majestetiske fjell vokser opp av havet, men store deler av Helgelandskysten er flatt område, tradisjonelt brukt til landbruk.
Lei gjerne sykkel og sett fart utover i øyriket. Mange av øyene er godt forbundet med ferge, og de er flate og fine.
Mer info: visithelgeland.com

- Jeg verken så bra ut eller luktet godt, likevel ble jeg oppgradert til førsteklasse

I stedet for Oslo: Trondheim
Trønderhovedstaden er et fullverdig storby-alibi. Ved utløpet av Nidelva er det god stemning med kort vei ut mot havet – og til den nærliggende Bymarka. I sentrum er den fargerike trehusbebyggelsen på Bakklandet et yndet sted for uteliv og shopping, mens Nidarosdomen er en obligatorisk attraksjon.
Ta båt eller padle kajakk ut til Munkholmen, eller tilbring dagen ved sjøbadet på Brattøra – et steinkast fra museet Rockheim.
Mer info: visittrondheim.no

I stedet for Sjoa: Begna
Det er ikke like dramatisk som i Sjoa, men for småbarnsfamilier med behov for å kjøle seg ned etter en lang tur i bil, er flåteferd ned en del av elva Begna i Valdres en frisk opplevelse. Arrangøren stiller med dyktige guider og alt av utstyr, så her er det bare å nyte naturens egen karusell når flåtene spretter ned milde stryk.
Det er liten fare for å ramle ut i elva, men friskuser vil helt sikkert hoppe ut i vannveien i løpet av ferden. Dette er en «snill» variant av rafting, og en hyggelig tur i vakkert landskap.
Mer info: eoa.as
Velkommen til vårt kommentarfelt
Vi setter pris på kommentarer til artiklene på vi.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.